Blog > Komentarze do wpisu
Scenariusz zajęć plastycznych dla dzieci klasy III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH EDUKACJI PLASTYCZNEJ

 

Data prowadzonych zajęć: 26.IV.2010

Klasa: trzecia

Temat kompleksowy: Czas.

Temat zajęć: „ Świat nocą” – wykonanie pracy plastycznej techniką wydzieranki z gazety.

Cel główny:

Działalność plastyczna uczniów w różnych materiałach, technikach i formach.

 

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Uważnie słucha wypowiedzi i uczestniczy w rozmowie.

Wypowiada się na dany temat.

Wie jak wygląda świat nocą.

Opisuje to, co widzi na ilustracjach( różne zwierzęta)

Kształtuje sprawność manualną rąk;

Rozdziera gazety na mniejsze lub większe kawałki.

Posługuje się klejem.

Wyraża uczucia

Dba o porządek w miejscu pracy

Jest aktywne

Okazuje satysfakcję z wykonanej pracy

Metody: podająca, zadaniowa, praktyczna.

Formy: z całą grupą, indywidualna

Środki dydaktyczne: wiersz pt. Nocne życie., czarna kartka format A4, gazety, klej.

Literatura:

J. Lewicka, 100 technik plastycznych, NK 1969

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg:

Czynności nauczyciela:

Czynności dzieci:

Uwagi:

  1. Przywitanie dzieci.
  2. Czytanie wiersza:

‘’ Nocne życie”

Nocne życie

 

 

Zaczyna się o zmroku
I kończy się o świcie
W miasteczku mym maleńkim
Mieszczańskie nocne życie.
Gdy kończę pośród placów i ulic
Codzienne czegoś szukanie,
Latarnie ciemne mówią mi,
Że znowu nic się nie stanie.

Wybija zegar na wieży
Godziny szare i długie,
Migają światła w oknach
Gasnące jedno po drugim.
Zasypia wszystko wzdłuż i wszerz,
Zanika ruch na ulicach
I w rytmie moich kroków co noc
Miarowo śpią dzielnice.

Czasami przerywa ciszę
Chrapanie nocnego stróża,
A gość pod dobrą datą
Pod nosem coś bajdurzy.
Tak trwa wpleciona między dni
Mieszczańska noc niewyspana,
I wszystko co zastaje tu zmrok
Niezmienne jest do rana.



  1. Zadaje dzieciom pytania dotyczące wiersza np.:

-, o jakiej porze dnia była mowa w wierszu?

4.Objaśnienie zasad pracy plastycznej, przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa.

  1. Nadzór pracy dzieci.
  2. Zakończenie pracy. Ocena i krótkie podsumowanie.
  1. Dzieci witają się z nauczycielem.
  2. Uważne wysłuchanie wiersza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Odpowiadają na pytania.

 

 

 

  1. Wysłuchanie instrukcji wykonywania pracy.

 

  1. Wykonanie pracy plastycznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

poniedziałek, 17 maja 2010, mona0512